Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Dobór przewodów do instalacji elektrycznej

  • przewody do instalacji elektrycznej

Wiele osób zastanawia się, jaki kabel do gniazdek wybrać. Podczas podejmowania decyzji należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Wiele zależy od tego, gdzie zostanie umieszczony przewód. Jego przekrój musi zostać odpowiednio dopasowany do instalacji elektrycznej, gdyż w innym przypadku nie będzie ona działać właściwie. Oczywiście odpowiadają za to profesjonaliści.

Uprawnienia budowlane

Przewód do rolet elektrycznych, czy też inne okablowanie musi zostać dopasowane przez projektanta. Wymagane są do tego uprawnienia budowlane. Trzeba podkreślić, że tego rodzaju prace nie mogą być realizowane przez amatorów. Osoby bez odpowiednich kompetencji nie mogą podejmować decyzji samodzielnie. Do określenia parametrów przewodu niezbędne są zaawansowane obliczenia. Każdy błąd może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Do najczęściej występujących pomyłek związanych z doborem okablowania można zaliczyć między innymi:

  • zbyt cienki przewód – objawia się to na wiele sposobów, często dochodzi do chwilowego spadku wydajności; podczas podłączania kolejnego urządzenia do sieci można odnotowywać na przykład delikatne przygaszenie światła. Zwykle trwa to ułamek sekundy, jednak bywa odczuwalne,
  •  zbyt gruby przewód – stanowi on mniejsze zagrożenie dla instalacji elektrycznej, a ryzyko przeciążenia sieci również jest mniejsze; trzeba jednak zaznaczyć, że jest to zbędny wydatek dla inwestora, w przypadku rozległych instalacji różnica w kosztach jest znacząca, a więc nie ma sensu przepłacać.

Potencjalne zagrożenia

Właściwie dopasowany kabel ziemny do domu jednorodzinnego to absolutna podstawa. Należy pamiętać, że bezpośrednio wpływa to na poziom bezpieczeństwa eksploatacji budynku. Dobór przewodów do potrzeb instalacji elektrycznej bywa skomplikowany. Zbyt cienkie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia, a nawet pożaru. Wynika to z faktu, że sieć jest przeciążona, a tym samym narażona na awarie. Wzrost temperatury przewodów grozi również ich przetopieniem.

Zbyt grube przewody stanowią mniejsze zło, jednak ich montaż nie jest zalecany. Taka inwestycja nie ma sensu pod względem ekonomicznym. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby powierzyć opisywane zadanie specjaliście, który posiada potrzebne uprawnienia elektryczne. Jest on w pełni odpowiedzialny za prawidłowy dobór przewodów.

Zgodność z normami

Dobór przewodów do instalacji musi odbywać się w zgodzie z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Trzeba zaznaczyć, że zostanie to zweryfikowane podczas kontroli stanu technicznego budynku. Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma sposób układania kabli. Dla każdego sposobu przewidziany jest konkretny maksymalny prąd pracy. Należy również uwzględnić rodzaj zastosowanej izolacji, a nawet strefę klimatyczną. Więcej szczegółów można znaleźć w Polskiej Normie.

Priorytetem jest to, aby nie przekroczyć maksymalnej temperatury pracy przewodów. W takiej sytuacji dochodzi do stopienia izolacji, która jak wiadomo odpowiada za poziom bezpieczeństwa, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru. Warto dodać, że nawet podczas przeciążenia instalacji nie powinno dojść do zapłonu.

2020-05-21T12:45:00+02:00