Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Dobra komunikacja to podstawa udanego zespołu

 • Dobra i skuteczna komunikacja to podstawa udanego zespołu

Sprawny przepływ informacji  oraz wymiana myśli decydują o sukcesie całej firmy. Zgrany team działa lepiej, nie powiela tych samych zadań, wie co robić i potrafi tworzyć wspólne projekty. Skuteczna komunikacja wzmacnia produktywność, zaangażowanie, zmniejsza konflikty, a nawet poziom stresu w pracy, więc jest o co walczyć. Nie każdy ma wrodzoną łatwość przekazywania myśli, dialogu, ale komunikacji w zespole można się nauczyć. Jednym ze sposobów jest udział w specjalnym kursie.

Efektywna komunikacja w zespole

Firmę tworzą ludzie, którzy muszą ze sobą rozmawiać i współpracować. Nawet najlepszy specjalista, z ogromnym doświadczeniem, ale pozbawiony umiejętności dialogu, potrafi położyć każdy projekt. Niedoinformowani członkowie zespołu są sfrustrowani, dublują swoje działania albo robią rzeczy, które nie stworzą spójnego projektu. Bez dobrej komunikacji w zespole generują się konflikty, mnożą podejrzenia, domysły, niedomówienia, panuje fatalna atmosfera. Wszystko to osłabia przedsiębiorstwo, zmniejsza efektywność pracowników, ich zaangażowanie. Kluczem do sukcesu firmy jest dobrze współpracujący zespół, który potrafi ze sobą rozmawiać, także przekazywać krytyczne uwagi.

Komunikacja w zespole projektowym to warunek sukcesu

Zgrany zespół trzeba stworzyć, w większości przypadków nie wystarczy zatrudnić wybitnych specjalistów, żeby zagrało. Natomiast właśnie zaangażowana i rozumiejąca się grupa jest w stanie stworzyć wspólne dzieło. Komunikacja w zespole projektowym to:

 • wypracowanie wspólnej koncepcji,
 • sprawne delegowanie i wykonywanie zadań,
 • przekazywanie uwag,
 • rozwiązywanie konfliktów,
 • wdrażanie nowych pracowników.

Zgrany zespół potrafi zrobić naprawdę wiele, ale każdy musi wiedzieć, co do niego należy i czy wykonuje swoją pracę dobrze. Efektywna komunikacja w zespole powinna odbywać się na wszystkich poziomach:

 • pomiędzy szefem a pracownikami,
 • pracownikami a szefem,
 • pomiędzy pracownikami.

Bardzo ważny jest także odpowiedni lider, który niczym przewodnik stada powinien wskazywać cel, weryfikować wykonanie poszczególnych zadań, motywować, pomagać w rozwiązywaniu konfliktów oraz spinać wszystkie działania w całość. Zdarzają się ludzie, którzy mają wrodzone cechy, są charyzmatyczni, ale czasem nie mają wiedzy i umiejętności, żeby przewodzić. Zgrany zespól i lidera można wyszkolić podczas specjalnych kursów.

Skuteczna komunikacja w zespole – tego naprawdę można się nauczyć

Dobry przepływ informacji, konstruktywna rozmowa, wymiana myśli w zespole, ma szczególne znaczenie w pandemii, podczas której zdarzają się dłuższe i krótsze okresy pracy zdalnej. Taka forma wykonywania zadań utrudnia skuteczną komunikację w zespole. Inaczej rozmawia się, siedząc w tym samym pokoju, a inaczej przez kamerkę internetową, komunikator, czy telefon. Chcąc tworzyć większe projekty, musimy najpierw zbudować zespół, który będzie umiał ze sobą współpracować, rozmawiać, spierać się również  w okresach pracy zdalnej. Tego wszystkiego można się nauczyć podczas kursu „Szkolenie z komunikacji i współpracy w zespole” przygotowanego przez eMka Szkolenia. Podczas prawie 17- godzinnego kursu uczestnicy dowiedzą się m.in.

 • jak stworzyć zespół i efektywnie współpracować,
 • jak skutecznie się komunikować.

Kursanci poznają także istotę, przyczyny konfliktów i zasady rozwiązywania sytuacji spornych. Niedługie szkolenie pozwoli stworzyć zgrany i zaangażowany zespół.