Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Jak zostać elektrykiem?

  • Jak zostać elektrykiem

Praca elektryka jest bardzo istotna, ponieważ bez prawidłowo działających instalacji elektrycznych praktycznie nic nie mogłoby działać poprawnie. Zawód elektryka z pewnością jest przydatny, ale też ciekawy i dobrze płatny. Jednak jak zostać elektrykiem? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na to pytanie.

Zawód elektryk – czym zajmuje się taka osoba?

Elektryk odpowiedzialny jest nie tylko za projektowanie instalacji lub naprawy gniazdek, ale również za montaż, instalację czy konserwację instalacji elektrycznych. Taka osoba powinna mieć więc zdolności techniczne oraz matematyczne. Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie do zawodu – zarówno praktyczne jak i teoretyczne. Taka osoba musi być również odpowiedzialna, rzetelna i dokładna, ponieważ zawód elektryk wiąże się z niemałym ryzykiem. Elektryk podczas pracy powinien bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a wszystkie czynności wykonywać z największą starannością.

Jak zdobyć zawód elektryka?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zostać elektrykiem. Można ukończyć odpowiedni kierunek studiów, co wymaga jednak sporo czasu i dużego wysiłku. Jeśli jednak decydujemy się na studia, należy wybrać kierunek taki jak na przykład elektrotechnika, energetyka czy też automatyka i robotyka. Wybrać można również nieco krótszą drogę, jaką jest ukończenie odpowiedniego technikum.

Jeżeli jednak długie lata edukacji mamy już za sobą również możemy uzyskać kwalifikacje. Jak zdobyć zawód elektryka po liceum? Rozwiązaniem są różnego rodzaju kursy oraz szkolenia.

Najprostszym rozwiązaniem jest ukończenie kursu SEP G1 – w różnego typu centrach kształcenia zawodowego. Jego długość to zazwyczaj od dwóch do czterech semestrów, a całość kończy się uzyskaniem zaświadczenia, które umożliwia nas do przystąpienia do egzaminu przeprowadzanego przez OKE.
SEP G1 1kV
Warto zaznaczyć, że konieczne jest powtarzanie tego egzaminu co 5 lat – uprawnienia wydawane są na konkretny okres. Co więcej, w obrębie zawodu elektryka można zdobyć kilka kwalifikacji, między innymi uprawnienia:

  • budowlane,
  • audytora energetycznego,
  • w zakresie eksploatacji,
  • rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP,
  • do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków.

Zdobycie wszystkich kwalifikacji w zawodzie skutkuje uzyskaniem dyplomu technika. Jak zostać elektrykiem bez szkoły? Jest to niestety niemożliwe, ponieważ warunkiem jest ukończenie średniego poziomu wykształcenia.

Dlaczego warto zostać elektrykiem?

W dzisiejszych czasach większość rzeczy opiera się na technologii, do których potrzebny jest prąd. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie, dlatego też zawód elektryk jest mocno pożądany.

Co więcej, praca w tym zawodzie wiąże się również ze stosunkowo wysokim wynagrodzeniem. Ostateczne zarobki zależą jednak przede wszystkim od poziomu doświadczenia, regionu pracy czy też sposobu jej wykonywania.

Zawód elektryk to również spora różnorodność. Możemy pracować jako samodzielni specjaliści lub elektrycy zakładowi, wykonywać pracę na świeżym powietrzu czy też zajmować się planowaniem lub wykonywaniem instalacji elektrycznych.