Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Kto musi posiadać uprawnienia SEP?

  • uprawnienia sep kto musi posiadać

Wiele osób zastanawia się, kiedy niezbędne są uprawnienia SEP. Warto wiedzieć, że tego typu kwestie określone są przez przepisy prawa. Obsługa instalacji oraz urządzeń elektrycznych wymaga konkretnych umiejętności, jednak nie zawsze konieczne jest rozszerzenie kompetencji zawodowych. Należy jednak wspomnieć, że bez kwalifikacji ciężko jest zdobyć posadę elektryka, czy też podobną. Wynika to z faktu, że pracownik bez uprawnień nie zrealizuje wszystkich powierzonych zadań.

Kiedy uprawnienia są zbędne?

Uprawnienia SEP są zbędne w przypadku, gdy moc znamieniowa instalacji jest mniejsza niż 20 kW. Jednocześnie jej napięcie nie może przekraczać 1 kV. Oczywiście ważna jest również specyfikacja danej instalacji, czy też urządzenia. Może okazać się, że jego konserwacja lub naprawa może być realizowana wyłącznie przez osoby wykwalifikowane. Wszelkie zasady obsługi określa producent. Nie należy przystępować do pracy bez wcześniejszego zapoznania się z parametrami sieci elektroenergetycznej. W innym przypadku może dojść do poważnego naruszenia przepisów prawa, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Kiedy należy posiadać uprawnienia?

Uprawnienia SEP są niezbędne tym, którzy planują pracę w zawodzie elektryka, czy też na podobnym stanowisku. Kwalifikacje są potrzebne w przypadku kompleksowej obsługi instalacji elektroenergetycznych lub niektórych urządzeń. Dzięki nim możliwe jest m.in.:

  • ustalenie parametrów pracy,
  • wyeliminowanie usterek i awarii,
  • konserwacja sieci,
  • montaż instalacji,
  • czynności kontrolne oraz pomiarowe.

Trzeba zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko instalacji o napięciu powyżej 1 kV. Posiadanie kompetencji jest konieczne podczas eksploatacji i obsługi m.in. urządzeń elektrotermicznych, zespołów prądotwórczych, sieci trakcyjnych, urządzeń do elektrolizy, a nawet oświetlenia ulicznego.

Jak zdobyć kwalifikacje?

Chcąc zdobyć uprawnienia SEP wystarczy jedynie przystąpić do egzaminu SEP. W przypadku braku minimalnej wiedzy z tego zakres warto zdecydować się na kurs. Dzięki niemu można szybko i sprawnie przyswoić niezbędne zagadnienia, a tym samym zaliczyć egzamin przy pierwszym podejściu. Warto wspomnieć, że świadectwo kwalifikacji SEP jest ważne przez 5 lat. Ponadto uprawnienia można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • świadectwo kwalifikacyjne E – prace eksploatacyjne,
  • świadectwo kwalifikacyjne D – dozór nad osobami wykonującymi czynności eksploatacyjne.

Jeszcze przed zapisaniem się na kurs należy określić, jaka grupa uprawnień nas interesuje. Należy również dodać, że egzamin ma formę ustną. Po jego zaliczeniu Komisja Kwalifikacyjna wydaje państwowe świadectwo kwalifikacji.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Mogłoby się wydawać, że osoba starająca się o uprawnienia SEP musi posiadać konkretne wykształcenie, czy też staż pracy. Nic bardziej mylnego! Na kurs może zapisać się każdy, kto ukończył 18 rok życia. Oczywiście należy posiadać podstawową wiedzę z zakresu elektroenergetyki, gdyż w innym przypadku przyswojenie nowych informacji może okazać się zbyt trudne. Zobacz też wpis w którym odpowiadamy na pytanie „jak zostać elektrykiem?„.

Oferta kursów SEP w eMKa Szkolenia

SEP G1 - uprawnienia elektryczne 1kV

SEP G1

Kurs sep na uprawnienia elektryczne do 1KV lub powyżej

SEP G2 - uprawnienia grzewcze

SEP G2

Uprawnienia grzewcze – również dla palaczy CO

SEP G3 - uprawnienia gazowe

SEP G3

Uprawnienia gazowe