Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Mostkowanie gniazdka – jak to zrobić?

  • mostkowanie kabli gniazdka

W dużej części starych domów oraz mieszkań możemy spotkać się w dwuprzewodowymi instalacjami elektrycznymi, które nie mają dedykowanego przewodu ochronnego. W takim przypadku dobrą opcją jest mostkowanie gniazda, które będzie odpowiednim zabezpieczeniem nie tylko dla urządzeń, z których korzystamy, ale też dla nas samych. Jednak jak odpowiednio wyzerować gniazdko? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest zerowanie?

Podłączenie części przewodzących, z którymi człowiek może mieć kontakt z przewodem ochronnych PE lub ochronno-neutralnym PEN nazywane jest zerowaniem. W przypadku uszkodzenia izolacji konstrukcja ta umożliwia samoczynne odłączenie zasilania. Pojęcie to można inaczej określić jako metaliczne zamknięcie pętli zwarcia, które doprowadza do samoczynnego wyłączenia zasilania przez zabezpieczenie nadprądowe w razie zwarcia z częścią przewodzącą.

Zerowanie gniazdka elektrycznego

Na początku warto zaznaczyć, że jeśli nie wyzerujemy gniazdka nie oznacza to, że urządzenia nie będą działać. W takiej sytuacji jednak metalowe obudowy niektórych urządzeń mogą przenosić pewne napięcie. Taka sytuacja jest oczywiście niepożądana, co więcej, stanowi zagrożenie dla naszego życia.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu prądu w obwodzie. Następnie odkręcamy gniazdko – za obudową znajdować się powinny dwa przewody. Neutralny o barwie niebieskiej oraz fazowy w kolorze brązowym. Warto jednak dokładnie sprawdzić, w którym przewodzie jest napięcie, za pomocą próbówki.

Kiedy rozpoznamy już przewody i wyłączymy prąd możemy przejść do zerowania gniazdka, które da nam ochronę przeciwporażeniową. Otwieramy gniazdko, wyjmujemy kostkę do montażu przewodów i podłączamy przewód fazowy z lewej strony. Następnie przechodzimy do montażu przewodu neutralnego. Nie podłączamy go jednak do zacisku dla przewodu N, ale do bolca. Następny krok to wykonanie mostka z bolca do zacisku neutralnego. Po tej czynności nasze gniazdko jest już wyzerowane i możemy przejść do jego ponownego założenia w puszce.

Kurs elektryka montażysty

Jeśli mostkowanie gniazda to dla Ciebie nic trudnego, a chciałbyś nauczyć się więcej z zakresu instalacji elektrycznych, serdecznie zapraszamy na nasz kurs elektryka montażysty. Jego celem jest zaznajomienie uczestników z budową i oznaczeniem przewodów, a także zastosowaniem i doborem odpowiednich przewodów oraz kabli. Oferujemy zarówno wiedzę teoretyczną opartą o przepisy i normy, ale także obszerną część warsztatową, która obejmuje między innymi:

  • wykonanie przyłącza w złączu kablowym,
  • zabudowa rozdzielnicy modułowej,
  • montaż instalacji elektrycznej.

Serdecznie zapraszamy do zapisów wszystkie zainteresowane osoby, a w razie jakichkolwiek pytań – służymy pomocą!