Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Palacz CO kurs. Najważniejsze informacje

Home/Bez kategorii/Palacz CO kurs. Najważniejsze informacje

Palacz CO kurs. Najważniejsze informacje

  • palacz co kurs

Obsługa rozbudowanych i wymagających systemów CO, na przykład w budynkach użyteczności publicznej – tym zawodowo zajmuje się palacz CO. Kurs kończący się kwalifikacyjnym egzaminem państwowym pozwala uzyskać uprawnienia niezbędne do wykonywania tego zawodu.

Dlaczego kurs jest niezbędny?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale praca przy kotłach CO stwarza wiele zagrożeń – zarówno dla samego palacza, jak i osób przebywających w zasięgu działania tego systemu. Mowa między innymi o ryzyku wybuchów, poparzeń, problemów skórnych i wzrokowych, pożarów i emisji trującego tlenku węgla. Do tych może dochodzić, kiedy obsługą systemu zajmuje się niewykwalifikowany palacz CO. Kurs ma wyposażyć kandydata w niezbędną wiedzę umożliwiającą bezpieczną i prawidłową obsługę kotłów CO. I z tego powodu szkolenie jest niezbędne.

Ponadto kwalifikacje palaczy CO reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zgodnie z nim osoby obsługujące urządzenia i instalacje cieplne o mocy nieprzekraczającej 50 kW nie są zobowiązane do uzyskania uprawnień. Ale wystarczy, że kocioł parowy lub wodny ma moc powyżej 50 kW – wtedy kandydat musi zdobyć kwalifikacje G2/E w zakresie obsługi tego typu systemu.

Czego nauczysz się na kursie?

Kursy palacza CO przyjmują formę wykładów. W ich trakcie poznajesz:

  • ogólne przepisy związane z obsługą kotłów CO, w tym dozorem technicznym,
  • obowiązki palacza CO,
  • zasady organizacji pracy przy urządzeniach cieplnych,
  • najważniejsze zagadnienia z zakresu techniki cieplnej, w tym rolę wody w gospodarce cieplnej,
  • schematy kotłowni CO,
  • działanie kotłów parowych i wodnych.

Kurs ma wyposażyć kandydata nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale też nauczyć m.in. obsługi palników gazowych i olejowych przy pomocy przeznaczonej do tego zapalarki, ustawienia właściwych parametrów dostarczania powietrza do paliwa czy kontroli kotła i urządzeń pomocniczych w celu szybkiego wykrycia potencjalnych nieprawidłowości i wynikających z tego zagrożeń. Szkolenie ma również pokazać osobie zainteresowanej tym zawodem jak naprawiać i robić przegląd systemu cieplnego.

Jak wygląda kurs?

Szkolenie ma formę wykładów, po których przychodzi pora na egzamin zdawany przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Kurs można rozpocząć i skończyć tego samego dnia. Często uczestnicy jeszcze przed rozpoczęciem wykładów otrzymują drogą mailową obszerne materiały szkoleniowe o tematyce pieców zasilanych paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi, by przyszli palacze CO mogli jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu.

Czy każdy może wziąć udział w kursie?

Wobec przyszłych uczestników kursu stawiane są dwa wymagania: ukończenie 18. roku życia i posiadanie minimum podstawowego wykształcenia. Mile widziane jest, by kandydat miał przynajmniej podstawową wiedzę na temat centralnego ogrzewania i/lub by wykazywał szczere zainteresowanie tym tematem – to z pewnością pomoże mu przejść przez egzamin i ułatwi rozpoczęcie nowego zawodu.

Czy uprawnienia palacza CO są bezterminowe?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla przyszłych palaczy CO. Kurs nie jest bezterminowy – wymaga odnowienia co 5 lat. Oczywiście możesz to zrobić w eMKa Szkolenia.