Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Przedłużenie uprawnień SEP – na czym polega?

Home/sep/Przedłużenie uprawnień SEP – na czym polega?

Przedłużenie uprawnień SEP – na czym polega?

  • przedłużenie uprawnień sep

Chcąc pracować jako elektryk, należy posiadać uprawnienia SEP. Jednak nie są one ważne bezterminowo. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, uprawnienia SEP ważne są przez 5 lat. Jak więc je odnowić, jeśli skończy się ważność? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Odnowienie uprawnień SEP – jak tego dokonać?

Niegdyś uprawnienia SEP nadawane były bezterminowo. Jednak w związku z dynamicznie zmieniającymi się przepisami oraz technologią uznano, że należy je odnawiać co pięć lat. Kto ma obowiązek takie uprawnienia odnawiać? Konieczność ta dotyczy przede wszystkim:

  • osób, które mają kwalifikacje, ale w ciągu ostatnich 5 lat nie pracowały przy danych urządzeniach, instalacjach lub sieciach,
  • osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci, świadczących usługi na rzecz konsumentów i przedsiębiorców: mikro, małych i średnich.

Przedłużenie SEP – ile to kosztuje?

Dokładna cena przedłużenia uprawnień SEP w głównej mierze zależy między innymi od rodzaju oraz wielkości grupy, która bierze udział w kursie. Cena może różnić się także, w zależności od formy odbywania – zdalnie, czy stacjonarnie.

Kurs SEP to koszt od około 300 do 500 złotych. Za egzaminy natomiast zapłacimy niecałe 300 złotych.

Uprawnienia SEP odnowienie – co jeszcze należy wiedzieć?

Wiele osób niepracujących w zawodzie, a mających nieważne uprawnienia SEP zastanawia się, czy warto je odnawiać? Naszym zdaniem jak najbardziej. Między innymi dlatego, że w temacie elektryki zachodzą naprawdę szybkie zmiany technologiczne. Co więcej, zmieniają się też przepisy prawne. Wiedza zdobyta pięć lat temu może być więc już całkowicie nieaktualna. To właśnie dlatego uprawnienia SEP nadawane są tylko na okres pięciu lat. Ich odnowienie z kolei oznacza, że posiadamy aktualną, odświeżoną wiedzę w tym temacie i może być ona w praktyce wykorzystana, bez ryzyka.

Rodzaje uprawnień SEP — który wybrać?

Uprawnienia SEP nadawane są w trzech rodzajach grup energetycznych. Są to:

  • G1-dotyczące urządzeń operacyjnych/monitorowania, instalacji i sieci wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną,
  • G2-w zakresie produkcji sprzętu operacyjnego / monitorującego, przetwarzania, przesyłu i zużycia ciepła i innych urządzeń energetycznych,
  • G3-dotyczące urządzeń eksploatacyjnych/monitorowych, instalacji i sieci gazowych, wytwarzania, przetwarzania, przesyłu, magazynowania i zużycia gazu opałowego.

Uprawnienia SEP pozwalają na eksploatację i dozór urządzeń elektrycznych, sieci elektroenergetycznych i innych sprzętów. Dzięki nim pracodawca me pewność co do kompetencji pracownika. Poświadczenie wiedzy jest szczególnie istotne, gdy chodzi o pracę z prądem elektrycznym. Uprawnienia sep to bardzo ważna kompetencja zawodowa nie tylko elektryków, ale i innych osób mających do czynienia z prądem w ramach prowadzonej pracy czy działalności.

Warto również zaznaczyć, że do egzaminu można przygotować się samodzielnie, chociaż w celu usystematyzowania i uzupełnienia wiedzy zalecane jest wzięcie udziału w stosownym szkoleniu.