Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Przygotowanie do egzaminu SEP

  • Przygotowanie do egzaminu SEP

Dla wszystkich osób, które chcą pracować przy instalacjach elektroenergetycznych niezbędny jest egzamin SEP. Uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń i instalacji do 1 kV są więc podstawą dla tych, którzy chcą działać w branży elektroenergetycznej. Do takiego egzaminu należy odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Wybór dobrego szkolenia

Szkolenia SEP organizowane są w całej Polsce, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Ważne, aby wybrać odpowiednie szkolenie, dzięki czemu egzamin SEP nie powinien stanowić dla nas większego problemu. Wybierając ośrodek szkoleniowy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • program – organizator powinien szczegółowo przestawić zakres tematyczny kursu jeszcze przed jego rozpoczęciem,
  • kadrę – szkolenie powinny prowadzić osoby z doświadczeniem, a także wiedzą praktyczną z zakresu zawodów technicznych,
  • wyniki zdawalności – warto sprawdzić statystki zdawalności – w ten sposób zyskamy pewność, że dany kurs daje dużą szansę na poradzenie sobie przed Komisją Kwalifikacyjną.

Podczas takiego kursu uzyskamy niezbędne umiejętności oraz wiedzę na temat bezpiecznej pracy z obwodami elektrycznymi. Program szkolenia obejmuje zagadnienia takie jak eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych, sprzęt i środki ochrony przeciwpożarowej, ochrona przeciwpożarowa czy pierwsza pomoc porażonemu prądem elektrycznym.

Po odbyciu kursu SEP, warto jeszcze kilka razy powtórzyć sobie materiał, który przekazany został na szkoleniu. Dzięki temu, egzamin SEP może okazać się jeszcze łatwiejszy. Nie chodzi przecież jedynie o to, żeby dostać „papierek” – najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo wykonywania późniejszej pracy.

Szkolenie skończone – co dalej?

Kiedy ukończymy już kurs, nadchodzi pora na egzamin. Aby do niego podejść, należy złożyć odpowiedni wniosek. Składamy go w odpowiednim oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich i w tym samym oddziale będzie odbywał się nasz egzamin.

Warto dodać, że egzamin SEP jest stosunkowo łatwy. Zadawane pytania nie wybiegają poza obszar wiedzy przekazywanej na szkoleniach, a wiele z nich dostępnych jest w Internecie. Stale powstają jednak nowe, nie zalecamy więc „kucia na pamięć”. Uczestnik egzaminu powinien wykazać się bogatą wiedzą dotyczącą układów połączeń sieci czy zasad działania wyłączników oraz przyłączania przewodów. Należy dodać, że egzamin SEP może również składać się z zadań teoretycznych, które polegać mogą na przykład na wykonaniu konkretnych obliczeń lub wyjaśnieniu sposobu postępowania w danej sytuacji. Przed egzaminem sprawdź przykładowe pytania i odpowiedzi z egzaminu SEP.

Korzyści z posiadania uprawnień SEP

Posiadanie takich uprawnień to przede wszystkim możliwość zdobycia dobrej pracy, na atrakcyjnych warunkach. Co więcej, zdobyte na kursie i potwierdzone egzaminem kwalifikacje z zakresu eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, co znacząco poszerza możliwości na rynku pracy.