Terminarz i cennik Napisz do nas Bądź na bieżąco!

Rodzaje wózków widłowych

 • rodzaje wózków widłowych w zależności od wykonywania pracy

Wózki widłowe to mechaniczne pojazdy, które najczęściej wykorzystuje się przy rozładunku w pracach magazynowych. Z ich pomocą możliwy jest transport ładunków o dużej wadze na nieduże odległości. Urządzenia te dostępne są w wielu różnych rodzajach, które opisujemy w poniższym wpisie.

Podział ze względu na rodzaj napędu

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd podzielić można na spalinowe, gazowe oraz elektryczne.

Wózek widłowy elektryczny działa dzięki akumulatorowi. Używane mogą być w pomieszczeniach.

Wózek widłowy spalinowy – ze względu na emitowane spaliny może być używany na otwartym terenie. W przypadku stosowania ich w pomieszczeniach zamkniętych, konieczne jest używanie specjalnego filtru.

Wózek widłowy gazowy jest rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej ekonomicznym. Zaleca się ich używanie wyłącznie na otwartej przestrzeni. W przeciwnym razie, tak jak w przypadku wózków spalinowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego filtru.

Wózek widłowy terenowy

Ten rodzaj sprawdzi się przede wszystkim na placach budowy. Idealnie radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych, a duże opony pozwalają na pracę w nierównym terenie. Ponadto, wózek widłowy terenowy jest w stanie unieść ładunki o wadze kilku ton. Dodatkowym atutem tego rodzaju wózka są jego możliwość jezdne – wózek z łatwością porusza się po placu budowy, a gruz czy wyboiste podłoże nie stanowią dla niego żadnego problemu.

wózek widłowy terenowy na placu budowy

Wózek widłowy boczny

Ten rodzaj wózka możemy znaleźć również pod nazwą „wózki wysokiego składowania”. Wyposażony jest on w zamontowane z boku, prostopadle do pozycji operatora, widły. Wyróżnia go również maksymalna wysokość podnoszenia ładunków – nawet do kilkunastu metrów. Wózki widłowe boczne posiada konstrukcje niewielkich rozmiarów, która zapewnia bezproblemowe poruszanie się nawet w wąskich magazynowych korytarzach. Wózki wysokiego składu wykorzystuje najczęściej w magazynach wysokiego składowania, ponieważ idealnie sprawdzą się podczas rozmieszczania ładunków na wysokich regałach.

Wózek widłowy boczny wykorzystywany w magazynach

Wózek widłowy teleskopowy

Wózek teleskopowy jest zdecydowanie jednym z najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych, jeśli chodzi o rodzaje wózków widłowych. W porównaniu do klasycznego modelu, wózek widłowy teleskopowy jest znacznie większy i wyposażone w napęd na 4 koła oraz teleskopowy, rozsuwany wysięgnik.

Warto wspomnieć także o mnogości wymiennych akcesoriów, które można zamontować na wózkach teleskopowych. Są to między innymi:

 • chwytaki,
 • łyżki,
 • widły,
 • platformy robocze.

Wózki widłowe teleskopowe znajdują swoje zastosowanie w różnych branżach – rolnictwie, przemyśle czy budownictwie. Świetnie radzą sobie również z pracami związanymi z usuwaniem gruzu oraz oczyszczaniem terenu po rozbiórkach i wyburzeniach.

wózek widłowy teleskopowy wykorzystywany m.in. w rolinictwie

Wózek widłowy ręczny

Ten rodzaj wózka możemy spotkać również pod nazwą „wózek paleciak”. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy przetransportować towary na paletach. Najczęściej używa się ich w magazynach, na halach produkcyjnych oraz placach składowych. Ręczny wózek widłowy przeznaczony jest do transportu ładunku na niewielkie odległości, po stosunkowo równym podłożu.

Jak sama nazwa wskazuje, wózek widłowy ręczny obsługuje się ręcznie, a jego cena jest zdecydowanie niższa w porównaniu do modelu znanego pod nazwą wózek widłowy czołowy.

Wózek widłowy ręczny do przenoszenia palet

Budowa wózków widłowych

Większość rodzajów wózków widłowych posiada w swojej konstrukcji jednakowe części. Najbardziej istotnym elementem jest oczywiście maszt, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie ładunków. Tworzy on podstawowy układ podnoszenia, wraz z płytą czołową, łańcuchem oraz widłami.

Ponadto, każdy wózek widłowy posiada także:

 • ramę,
 • blok napędowy,
 • układ jezdny,
 • układ hamulcowy.

W niektórych modelach znajdziemy też osłonę dachu, dzięki której zwiększa się bezpieczeństwo operatora.

Podział ze względu na przeznaczenie

Poszczególne rodzaje wózków widłowych spełniają różne funkcje, jeśli chodzi o ich przeznaczenie. Możemy podzielić je na:

 • wózki widłowe boczne – idealnie sprawdzą się w przypadku konieczności transportu długich towarów, takich jak deski czy listwy,
 • wózki widłowe podwieszone – pozwalają na transportowanie ich razem z ładunkiem,
 • wózki widłowe terenowe – wykorzystuje się je przy transporcie załadunków na wymagający terenach, np. na placach budowy,
 • wózki widłowe podnośnikowe – są przeznaczone do przewożenia towarów o dużej masie,
 • wózki widłowe systemowe – sprawdzają się dobrze przy przeładunku w magazynach,
 • wózki widłowe kontenerowe – jak sama nazwa sugeruje służą do transportowania kontenerów,
 • wózki widłowe wysokiego składu – wykorzystuje się je do magazynowania towarów na dużych wysokościach,
 • wózki widłowe skrętne – przeznaczone są do transportowania towarów w wąskich przestrzeniach.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów wózków widłowych. Każdy z nich spełnia inne zadanie, warto więc odpowiednio dobrać model wózka do rodzaju prac, które będziemy wykonywać.