Każda osoba planująca rozpocząć karierę zawodową na stanowisku związanym z eksploatacją bądź nadzorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych musi posiadać stosowne uprawnienia, potocznie nazywane uprawnieniami SEP-owskimi lub uprawnieniami SEP. Wraz z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 1 lipca 2022 roku zmieniono niektóre zasady pozyskania takich uprawnień. Jakie dokładnie? Już tłumaczymy!
Uprawnienia SEP – co to takiego?
SEP to skrót dla Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Uprawnienia wydawane przez tę organizację są jednym z najważniejszych dokumentów zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego elektryka. Stanowią bowiem potwierdzenie podstawowych umiejętności i wiedzy niezbędnych do pracy z prądem o wskazanym natężeniu. O tym, jak ważny jest zdany egzamin SEP wskazują chociażby ogłoszenia o prace, w których bardzo często uprawnienia SEP-owskie są jednym z wymogów określanych przez pracodawcę.
Zmiany w uprawnieniach SEP-owskich
Przepisy określające sposób i terminy pozyskania uprawnień SEP zmieniały się kilkukrotnie. Od 1997 roku były bezterminowe – raz zdany egzamin oferował dożywotnio ważne świadectwo kwalifikacyjne, a później, w 2021 roku, termin ważności ograniczono do 5 lat, po których trzeba było odnowić uprawnienia.
Pierwsza zmiana – kto może zapisać się na egzaminy SEP?
1 lipca 2022 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło nowe rozporządzenie dotyczące zarówno przeprowadzenia egzaminów kwalifikacyjnych, jak i wyszczególniające kilka dodatkowych grup urządzeń, instalacji i sieci, które mogą być nadzorowane lub eksploatowane przez pracownika z uprawnieniami SEP. Najważniejsza zmiana dotyczy dostępności egzaminów SEP-owskich. Dziś nie każdy może je uzyskać. Osoba przystępująca do egzaminu kwalifikacyjnego zgodnie z wymienionym rozporządzeniem od teraz musi posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów:
- świadectwo lub dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego,
- świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
- zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci.
- certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,
- świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski.
Jednym słowem, potrzebne jest kierunkowe, przynajmniej zawodowe wykształcenie, by móc pozyskać uprawnienia SEP – do 1 kV i inne.
Druga zmiana – możliwy/a nadzór/eksploatacja większej liczby urządzeń
Ponadto do grupy urządzeń, instalacji i sieci, które mogą być nadzorowane lub eksploatowane przez pracownika z uprawnieniami SEP dołączono:
Urządzenia:
- instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV i napięciu znamionowym nie wyższym niż 30 kV;
- instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV i napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV;
- sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV;
- urządzenia umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej i jej wprowadzanie do sieci elektroenergetycznej o mocy wyższej niż 10 kW;
- techniki wojskowej lub uzbrojenia;
- ratowniczo-gaśnicze;
- ochrony granic.
Zapisz się na dobry kurs SEP i uzyskaj uprawnienia w krótkim czasie!
W eMKa Szkolenia prowadzimy profesjonalne kursy pozwalające na uzyskanie uprawnień SEP – zarówno w z zakresu eksploatacji, jak i dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Gwarantujemy wsparcie wykładowców o wieloletnim doświadczeniu oraz atrakcyjne ceny kursów!